понеділок, 6 червня 2011 р.

«Євроавтобус» поїхав… Коли осіла пилюка.


Приїзд міжнародної молодіжної делегації в рамках проекту «Євроавтобус-4: Молодь Європи – українським громадам» до міста Кролевець став неординарною але очікуваною (як наслідок – підготовленою) подією. Місцевий координатор (представник сумського обласного благодійного фонду «Благовіст») протягом 3-х місяців перебував, як то кажуть, в процесі сприяння якісній підготовці програми перебування. І йому можна позаздрити! Участь у вступному тренінгу в Харкові (19-20.03.11), участь в Параді Шумана та стартових тренінгах на базі Варшавського університету (06-08.05.11) з метою визначення менторської ідеї (проекту) міста Кролевець, численні зустрічі з молоддю та місцевими чиновниками, що відповідають за реалізацію державної молодіжної політики в Кролевецькому районі, проведення анкетування та опитувань, підбір приймаючих родин та багато іншої комунікативної роботи (спільно з іншими активістами з числа молодіжних установ та підрозділів)… Все це позаду, бо як сказав якось координатору водій «Євроавтобусу» Едуард, коли звернув увагу на хвилювання через насиченість програми перебування делегації в місті: «Не переживай. Все минає, поїде і Євроавтобус…». Зрозуміло, що саме так і сталося.

Автобус мало чим нагадує потяг. Скоріше – зовсім не нагадує. Ні комфортом перебування протягом багатьох годин в русі (порівняйте: в вагоні швидкого потягу ти лежиш на полиці і спиш, не відчуваючи того, як летять кілометри, тоді як в автобусі сидячи ти лише мучишся, впадаючи в якісь провалля зі сну, що обривається через якість українських доріг), ні тим більше пунктуальністю (дотриманням графіку руху). В Кролевець замість того, щоб потрапити в 18.00 24.05.11, вівторок (після 18.00, якщо точніше. Припустимо – в 19.00), автобус зупинився біля воріт Кролевецького вищого професійного училища біля першої години ночі 25 травня. При цьому, місцевому координатору довелось двічі переносити час зустрічі для приймаючих родин (а це до 30 телефонних розмов на тему «Автобус в путі…»). Спочатку на 22.00, потім (після отримання оперативної інформації від представника організаторів на борту) на 24.00. Така вже у нього була місія - "координувати". Але, теза як теорема: «Автобус – не потяг» і кролевчани з розумінням поставились до такого форс-мажору (а саме це стало причиною запізнення Євроавтобуса та зриву графіку). Представники приймаючих родин з м. Кролевець терпляче чекали своїх міжнародних гостей, бо інакше й бути не могло. Ніхто не поскаржився, навіть виглядом (поглядом), не говорячи вже про вираження публічного незадоволення. О пів на другу всі вже відпочивали після нелегкого переїзду,знайомлячись з новим місцем для солодкого сну.
Перший день, 25.05.11, середа, пройшов під впливом атмосфери розвиваючих тренінгів та підступного, руйнуючого всі післяобідні плани дощу. Якщо перший рівень впливу – позитивний, то другий – негативний, бо через погану погоду довелось переносити День Європи під дах. Хто б міг передбачити, що небо буде таким безжальним? Місяць підготовки, море ідей, а програму повноцінно не вдалося презентувати. Так, тренінги пройшли організовано і корисно. Молодь, що прибула для участі, отримала велику нагоду спілкуватись з молоддю Євросоюзу та ставити питання, що хвилюють безпосередньо, дивлячись в очі тренеру. Розрахунок на щирість та пройнятість темою з боку волонтерів «Євроавтобусу» виправдався повністю.
Після обіду на автобусі Лісомисливського господарства (окрема подяка керівництву за технічну допомогу) делегація спільно з молоддю Кролевця здійснила вояж по місту з зупинками біля яблуні-колонії, садиби Огієвських. Під час подорожі містом відбувалась відео-зйомка та робота молодіжних журналістів (репортерів та фоторепортерів). На жаль, обмежений час (до 16.15) та негода не дали можливості побувати біля місцевої архітектурної пам’ятки Спасо-Преображенської церкви, пограти в міні-футбол та взяти участь в флеш-мобі, інфообміні на міському стадіоні в рамках святкування Дня Європи. Всі, хто прийшов на стадіон (в тому числі – чисельні колективи міських шкіл з презентацією своїх Євроклубів) перейшли через зливу до розташованого поруч зі стадіоном Будинку дітей та юнацтва. А вже під дахом пройшов флеш-моб «Касетне доміно», участь в якому взяли команди шкіл та позашкільних навчальних закладів, що зібрали разом з активною частиною громади міста понад 300 старих відео-касет, невеличке ток-шоу «Від всієї душі» за участю волонтерів Євросоюзу, представників Харківської ФРІ та місцевої молоді. На кінець робочого дня відбувся обмін подарунками.
Дощ ущух одразу після 18 години…

Другий день, 26.05.11, четвер, визначався чіткою організацією заходів. Всі волонтери-іноземці збирались в проміжку між 9.45 та 10.30 на подвір’ї ВПУ. В цей час відбувалось неформальне спілкування з місцевою молоддю. Першим пунктом програми цього дня став майстер-клас від майстринь художнього ручного ткацтва Кролевецького ВПУ. Делегація була розбита на дві імпровізовані групи і в двох аудиторіях протягом години відбулось невеличке таїнство посвячення в процес ручного ткацтва. Традиція промислу, що має значне розповсюдження на Кролевеччині, має багатовікову історію і потребує докладання громадських зусиль задля збереження виробництва, створення нових робочих місць для випускників училища (ткачів). Саме на цьому було зроблено під час проведення бренд-сесії з 12.00 до 13.30, під час якої членів молодіжної міжнародної делегації «Євроавтобусу» було долучено до обговорення питання «Що може бути брендом Кролевця?». Активну участь в обговоренні взяли Блажей Зайонц та Лукаш Цудни. Під час бренд-сесії було презентовано путівник по місту Кролевець, який було ініційовано місцевою молоддю ще на тренінгу 01.04.11.
А в час між цими заходами відбулась толока, метою якої стало наведення порядку на волейбольному майданчику ВПУ. Всі учасники (24 особи) з завзяттям поставились до виконання нескладної роботи (очищення поверхні майданчику від бур’яну з застосуванням лопат, цапок, граблів. Година, відведена на цю роботу, пролетіла дуже швидко.
Для того, щоб оцінити рівень виконання місії «Євроавтобусу-4» в м. Кролевець Сумської області, потрібен час який проявить реальні результати у вигляді конкретних ініціатив з боку молоді, спрямованих на розвиток території. Проект – своєрідне засаджування поля, поля молодіжної активності. Потрібне терпіння та комплекс певних зусиль, аби дочекатися плодів-сходів, з’ясувати рівень корисності участі громади міста в проекті. І це – об’єктивний стан, прирорднє явище. Але вже сьогодні можна з усією відповідальністю заявити про те, що місцеву молодь вдалось активізувати цим приїздом, вдалося формалізувати актив для підготовки та подальшу ініціативу, спрямовану на виконання місії проекту в м. Кролевець. А це дає шанси на те, що молодь зможе і в подальшому ініціювати ідеї, спрямовані на розвиток території, забезпечувати ресурсний супровід їх реалізації (фінансування, організація взаємодії, волонтерський ресурс тощо).

Далі декілька рядків для суб’єктивної оцінки. На мою думку, місто стало кращим після візиту «Євроавтобусу», стали щирішими мешканці, стало більше людей, які не задаватимуть питань на кшталт «А що мені від цього буде?». Це дуже корисне зрушення, бо дуже прикро чути такі (і подібні, як то «А що буде від проекту місту?») запитання, які з одного боку трохи схожі на жарт, але невіра, яка блукає в очах того, хто запитує, видає якесь хиже та паразитичне ставлення до життя в цілому… Потрібно самому вносити свою лепту в загальну справу – отоді й віддача та результат буде видно, бо виданий завдяки й твоїм, друже, зусиллям! Все, що роблять інші – малопомітне, на жаль. Придивляйся та долучайся до роботи! В чергове зрозуміла, на скільки безглуздо використовувати адміністративний ресурс. Маю на увазі – забезпечення масовості на заходах проекту через районо. Прикро, але поки що це реалії, з якими маємо миритись. Не готові поки що наші люди (принаймні - більшість з громадян міста) до сприйняття волонтерства душею. Також потрібно відмітити, що багато активної молоді старшокласники-випускники не змогли взяти участь в проекті через збіг з підготовкою та участю у випускних екзаменах. Знову ж таки – це суб’єктивний чинник, але: факт є факт. Через екзамени 26 травня в 11 класі декілька членів молодіжного активу відмовились від участі в роботі, яка їм була дуже цікавою.
Європейці були дуже стомленими. На жаль, але це відчувалось навіть після ночівлі. Кролевець - остання зупинка на маршруті. Зрозуміло, бо навіть професійні футболісти не грають частіше ніж 1 раз на три дні. Недоречно бути втомленим з огляду на необхідність досягнення максимального результату через спілкування. Особливо, коли мова йде про публічну діяльність (проведення тренінгів, спілкування в родинах та з молодіжним активом тощо). Можливо, хтось і занизив для себе планку через це, але ми, кролевчани, хотіли максимуму. Ми його прагнули, не зважаючи на дощ. Все одно, впевнена, що й результат, який досягнуто – прорив для міста, для його громади! І це правда, бо щирість породжує синергію бажання жити краще, активніше, прагнути більшого, аніж просте виконання "обов’язкової програми", що традиційно з року в рік виконується в рамках учбового закладу.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар